Okşin Oyunu Kuralları

Üye Ol | Oyunu Yükle | Arkadaşım Nerede ? |

Okşin oyunu 4 adet 52 kartlık iskambil destesinin sadece As Papaz Kız Vale ve 10'luları ile oynanır. Oyunda toplam 80 kart bulunur. Oyundaki amaç en fazla sayıyı alabilmektir.
Bu oyunun farklı yörelerde çok farklı isimleri bulunmaktadır. Hoşgen, hoşkin, hoşgin, okşin, piniker, nezere, hoşkil bu isimlerden bazılarıdır. İsimleri farklı olsa da kurallar birbirine çok benzerdir.
Bu oyun oynanış olarak İhaleli Batak oyununa çok benzer ancak ihalede eli sayma yöntemi ve alınan elleri sayma yöntemi bataktan farklıdır.


Bu programla ister Batak Oyna, ister Okşin Oyna kurallar birbirine çok yakındır.

İhaleye Girme

Okşin oyununda kozu belirleyecek oyuncu ihale ile belirlenir. Eşsiz oyunda ihale 290dan eşli oyunda 350den başlar. Oyuna başlayan kişi 290 demiş (eşliyse 350 demiş) kabul edilir.
İhaleyi artırmak için + ve - düğmelerini kullanabilirsiniz. Bu düğmeler her tıkladığınızda teklifiniz 10ar artıp azalır. Daha yüksek sayılara ayarlamak için Shift tuşuna basılı tutarak tıklayabilirsiniz. Bu durumda 100er artıp azalacaktır.

İhale sırası size geldiğinde öncekinin verdiği teklifi artırabilir ya da Pas diyerek ihaleye girmeyeceğinizi belirtebilirsiniz. Eğer ihaleyi başlatan sizseniz herkes Pas derse ihale size kalır ve koz seçme hakkı kazanırsınız.
İhaleyi alırken elinizdeki sayılara ve alabileceğiniz ellerdeki sayıları düşünerek bir değer belirtebilirsiniz.

Aşağıda ihaleye girerken elinizdeki sayıları nasıl hesaplamanız gerektiği anlatışmıştır.


İhale Öncesi Eli Hesaplama

Okşin oyununda 2 ayrı yerden sayı kazanırsınız.
1-Oyuna başlamadan önce elinizde bulunan kartların türlerinden
2-Oyun esnasında aldığınız kartların türlerinden

Oyun esnasında alınan sayılar
Okşin oyunu oyun aşamasına geçtiğinde batak gibi oynanır. En yüksek sayı As'tır. Ası ilk atan o eli alır (biri koz çakmazsa tabi).
Okşinde birden fazla As olabileceğinden (aynı türden 4 tane vardır) ilk kimin attığı önemlidir. Elde ilk kim atmışsa o alır. Astan sonra en büyük kart 10'ludur. 10'lu Ası ezemez ama Papaz Kız ve Valeyi ezerek alır.
Oyun esnasında kartların sayı değeri şöyledir:
As: 11 sayı
10: 10 sayı
Papaz: 4 sayı
Kız: 3 sayı
Vale: 2 sayı
Örneğin bir elde oyuncular sırayla As 10 Papaz ve Vale atmış olsun. Bu eli alan oyuncu 11+10+4+2=27 sayı kazanmış olur.
Başka bir elde oyuncular Papaz Kız Kız Vale atmış olsun. Bu eli alan oyuncu da 4+3+3+2=12 sayı alacaktır.
Görüldüğü gibi kaç el alındığından çok o elde kaç sayı olduğu daha önemlidir.
Ayrıca Okşinde son eli alan ekstradan 20 sayı daha alır

Oyun başında alınan sayılar
Okşin oyunununun en zor tarafı bu sayıları öğrenmektedir. Oyunda kartlar dağıtıldığında elinizdeki kartların bazı kombinsayonları size ekstra sayı sağlar. Bu kombinasyonlar şunlardır:

Evli


Okşinde aynı renkten bir Papaz ile Bir kız bir araya gelirse Evli kabul edilir. Evliler koz cinsinden ise 40 sayı kazandırır, diğer cinslerden ise 20 sayı kazandırır

Pinik

Maça Kız ile Karo Vale bir araya gelirse bu size 40 sayı kazandırır. 2şer tane gelmişse 300 sayı, 3er tane gelmişse 600 sayı 4er tane gelmişse 3600 sayı kazandırır.
40 Sayı
300 Sayı
600 Sayı
3600 Sayı

Takım

4 seriden de birer evli gelmişse bu size 240 sayı kazandırır, 2 şer tane gelmişse 2400 sayı kazandırır (En çok 20 kartınız olduğundan 3 tane gelme ihtimali yoktur)
240 Sayı
2400 Sayı

Kelli Takım

Okşinde Valeye Kel de denir, takımın yanında vale de varsa buna kelli takım denmektedir. Yani her seriden KQJ varsa buna kelli takım denir ve 320 sayı kazandırır. 2 şer tane gelmişlerse 2800 sayı kazandırır. (20 kart dağıtılarak oynanan oyunda 2şer tane gelme ihtimali yoktur)
320 Sayı

Koz Seri

Elinizde kozun A10KQJ'si yani kozun tüm serisi varsa bu size ekstra 150 sayı sağlar. (Koz dışındaki kartların serisini olmasının bir kıymeti yoktur.)
150 Sayı

Tam Takım

Elinizde koz serinin yanında diğer serilerin evlileri de varsa buna tam takım denir. Bu takım size 350 sayı kazandırır.
350 Sayı

Aslar

Tüm serilerden birer asınız varsa bu size 100 sayı kazandırır, 2şer tane varsa 1000, üçer tane varsa 1500, 4er tane varsa 2000 sayı kazandırır
100 Sayı
1000 Sayı
1500 Sayı
2000 Sayı

Papazlar

Tüm serilerden birer Papazınız varsa bu size 80 sayı kazandırır, 2şer tane varsa 800, üçer tane varsa 1200, 4er tane varsa 1600 sayı kazandırır
80 Sayı
800 Sayı
1200 Sayı
1600 Sayı

Kızlar

Tüm serilerden birer Kızınız varsa bu size 60 sayı kazandırır, 2şer tane varsa 600, üçer tane varsa 900, 4er tane varsa 1200 sayı kazandırır
60 Sayı
600 Sayı
900 Sayı
1200 Sayı

Valeler

Tüm serilerden birer Valeniz varsa bu size 40 sayı kazandırır, 2şer tane varsa 400, üçer tane varsa 600, 4er tane varsa 800 sayı kazandırır
40 Sayı
400 Sayı
600 Sayı
800 Sayı
Görüdğünüz gibi 10'luların burada bir fonksiyonu yoktur. Astan sonra en değerli kart olsa da el başlamadan yapılan hesapta 10lular sadece Koz seriyi tamamlıyorsa bir değere sahiptir.


Koz Seçme

İhaleyi alırsanız kozu seçebilirsiniz.


Defineli Okşin

Oyunda her oyuncuya 19 veya 20 kart dağıtılır. Oyun Defineli olarak (Gömmeli Okşin olarak da bilinir) açılırsa her oyuncuya 19 kart dağıtılır, 4 kartta definede kalır. İhaleyi alan oyuncu kozu seçtikten sonra elindeki işe yaramayan 4 kartı definedeki 4 kartla değiştirir. (Dilerse 4ten az da değişebilir, en az 1 kart değişmek zorundadır.) Yerden gelecek kartlar süpriz olacağından oyundaki heyecan artar, oyuncular yerden gelen kağıtlarla el alma ihtimallerini düşünerek ihaleleri daha yüksek değerle alır, bu yüzden de risk artar.

İhale sizde kalırsa kozu seçtikten sonra 4 kart değişmek için yukarıdaki pencere açılır. Elinizde işinize yaramayacak en az 1 en çok 4 kartı bu pencereye eklemeniz gerekir. Eklemek için kartları sağ tıklayabileceğiniz gibi yere el açar gibi elinizdeki kartı tıkladıktan sonra definedeki kartı tıklayabilirsiniz. Kartları seçip Tamam düğmesini tıklarsanız sistem size definedeki 4 kartı ters çevrili olarak verecektir. Bu kartları sağ tıklayarak düz çevirebilirsiniz.


Eli Hesaplama

Oyun başladığında her oyunucunun elindeki sayılar bilgisayar tarafından hesaplanarak o oyuncuya sayı olarak verilir ve el başlar. El batak gibi oynanır. Elde en yüksek kartı ilk atan eli alır ve eldeki kartların değerleri toplanarak o oyuncunun sayısına eklenir.
Oyun esnasında kartların sayı değeri şöyledir: As: 11 sayı 10: 10 sayı Papaz: 4 sayı Kız: 3 sayı Vale: 2 sayı
Kartlar bittiğinde son eli alan 20 sayı daha kazanır.
İhaleyi alan kişi taahhüt ettiği eli alamazsa taahhüt ettiği kadar sayı kaybeder. Örneğin 360 ile ihaleyi alan biri 350 alırsa -360 ile batar.
Hiç el alamayan oyuncu sayı alamaz. Oyun başladığında hesaplanmış sayısı da sıfırlanır.


Oynama

Her elde 19 veya 20 kart bulunur. Oyuncu sırası geldiğinde ilk oyuncu ise elinde koz veya koz olmayan bir taşı oynar. Sonraki oyuncuda elinde o seriden olan bir kartı oynamak zorundadır (artırmak zorunda değildir). Örneğin eli başlatan Sinek 10 oynamışsa yanındaki Sinek kartı varsa onu oynamak zorundadır.
Sinek yoksa koz çakarak eli alabilir. Koz da yoksa sıradan bir kart atar.
Koz çakılmamışsa en yüksek kartı atan eli alır, çakılmışsa en yüksek kozu çakan alır. Örneğin koz karo ise ve oyun Sinek As ile başlamış olsa bile karonun en düşük kartı bile bu eli alır. Koz diğer tüm kartlardan daha büyük değerlidir, ancak sadece oynanan seriden kalmadığından kullanılabilir.

Okşinde en büyük kart As, sonra 10'dur. Bu yüzden 10lu As dışındaki kartları alır.

Okşine özel bir diğer durumda her karttan 4er tane olmasıdır. Örneğin siz sinek As attığınızda yanınızdaki oyuncu da sinek As atabilir. Böyle durumlarda ilk atan kimse o alır.


Çanak

Oyunu kaybedeceğini anlayan oyuncunun her el gereksiz yere ihaleleri alarak oyunun tadını kaçırmasını engellemek için Çanak sistemi geliştirilmiştir. Dediği sayıdan 100 eksik alan oyuncudan 1 puan kesilerek çanağa eklenir (Oyuncu puanı 1500 üzeri olmalıdır). Çanağa eklenen bu puanlar oyun sonunda 1. ile 2. arasında paylaştırılır. 1. olan oyuncu çanağın üçte ikisini, 2. olan oyuncu üçte birini alır.


Puanlama

Okşin oyunu uzun sürdüğünden kazanınca 2 kat puan kazanırsınız.

Örneğin 11 ellik bir oyunda:

1. olan (en az cezası olan) oyuncu 11x2=22 puan alır.

4. olan (en çok cezası olan) oyuncu 11 puan kaybeder.

2. olan oyuncu 5x2=10 puan alır.

3. olan oyuncu 5 puan kaybeder.

Eşli Oyunlarda Puanlama

Oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan taraf ise el sayısının 2 katı kadar puan alır.

Yarım Kalmış Oyunlarda Puanlama

Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır. (500000 puanı geçen oyuncu yarım oyunlardan puan alamaz)

Oyunların yarım kalmasını önlemek için bu kural geliştirilmiştir.

 

Oyundan Ayrılma

Kendi İsteği İle Ayrılma

Oyun devam ederken kendi isteği ile oyundan ayrılan bir oyuncu el sayısının 2 katı kadar ceza alır ve yarım bıraktığı oyun sayısı siciline işlenir.

Örneğin 11 ellik bir oyunda oyunu yarım bırakan kişi 22 puan kaybeder.

Oyunu yarım bırakan oyuncunun oyundaki cezasının azlığına veya çokluğuna bakılmaksızın bu puan silinir. Çıkan oyuncu oyunda durumu en iyi olan oyuncu olsa bile durum değişmez.

Oyunları yarım bırakmayı alışkanlık haline getiren oyuncular en az 2 saat yasaklanır.

Oyundan Düşme

Bağlantı kesintisi sebebi ile oyundan düşen bir oyuncu geri dönüp oyunu tamamlamak zorundadır. Oyuncu düştüğünde puanı düşmez ancak yerine dönmezse ve yerine giren oyuncu kaybederse düşen oyuncudan puan silinir.

 

Yarım Kalmış Oyuna Devam Etme

Oyun devam ederken bir oyuncu oyundan çıkarsa yerine başka bir oyuncu girerek oyuna devam edilebilir. Bu durumda yöneticinin Devam düğmesine basması gerekir.

 

Sık Sorulan Sorular

Koz Nedir

İhaleyi alan oyuncu elinde en çok hangi karttan varsa (sinek, maça, karo, kupa) o kartı koz olarak seçer. Koz diğer tüm kartlardan daha yüksek değere sahiptir.

Koz Ne Zaman Oynanır

Okşinde ele her zaman kozla başlanabilir.
Elde oynanan seriden kalmamışsa da koz oynanabilir. Örneğin yerde maça oynanıyorsa sizin elinizde de maça kalmadıysa koz kullanarak eli alabilirsiniz.

Bu oyunun diğer isimleri nelerdir.

Bu oyun farklı yörelerde farklı isimlerle oynanmaktadır. En bilinen isimleri şunlardır: Okşin, Oşkin, Hoşgin, Hoşkin, Hoşgen, Nezere, Piniker, Pineker

Oyunu Yükle          Üye Ol           Gold Üyelik           Ana Sayfa