Gold Üyelik
Cafe Gold
Arkadaşım Nerede ?
Yöneticilerimiz

İhaleli Batak Oyunu Kuralları

Nasıl Oynanır
Çekiliş
Üye Ol
 
Oyunu Yükle

İhaleli Batak oyunu 52 kartlık iskambil destesiyle oynanır. Oyundaki amaç en fazla eli alabilmektir.


İhaleye Girme

İhaleli Batak oyununda kozu belirleyecek oyuncu ihale ile belirlenir. Eşsiz oyunda ihale 4ten eşli oyunda 7den başlar. Oyuna başlayan kişi 4 demiş (eşliyse 7 demiş) kabul edilir.

İhale sırası size geldiğinde öncekinin verdiği teklifi artırabilir ya da Pas diyerek ihaleye girmeyeceğinizi belirtebilirsiniz. Eğer ihaleyi başlatan sizseniz herkes Pas derse ihale size kalır ve koz seçme hakkı kazanırsınız.
İhaleyi alırken alabileceğiniz en çok eli düşünerek bir değer belirtebilirsiniz.


Koz Seçme

İhaleyi alırsanız kozu seçebilirsiniz.


Defineli Batak

Oyunda her oyuncuya 12 veya 13 kart dağıtılır. Oyun Defineli olarak (Gömmeli Batak olarak da bilinir) açılırsa her oyuncuya 12 kart dağıtılır, 4 kartta definede kalır. İhaleyi alan oyuncu kozu seçtikten sonra elindeki işe yaramayan 4 kartı definedeki 4 kartla değiştirir. (Dilerse 4ten az da değişebilir, en az 1 kart değişmek zorundadır.) Yerden gelecek kartlar süpriz olacağından oyundaki heyecan artar, oyuncular yerden gelen kağıtlarla el alma ihtimallerini düşünerek ihaleleri daha yüksek değerle alır, bu yüzden de risk artar.

İhale sizde kalırsa kozu seçtikten sonra 4 kart değişmek için yukarıdaki pencere açılır. Elinizde işinize yaramayacak en az 1 en çok 4 kartı bu pencereye eklemeniz gerekir. Eklemek için kartları sağ tıklayabileceğiniz gibi yere el açar gibi elinizdeki kartı tıkladıktan sonra definedeki kartı tıklayabilirsiniz. Kartları seçip Tamam düğmesini tıklarsanız sistem size definedeki 4 kartı ters çevrili olarak verecektir. Bu kartları sağ tıklayarak düz çevirebilirsiniz.

Eşli Batak-Açık Batak

Eşli batak oyununda diğer oyunlardan farklı olarak ihaleyi alanın eşinin eli açılır, oyundaki tüm oyuncular eşin elinde ne var görür. Örneğin ihaleyi siz alırsanız sizin eşinizin eli, eşiniz alırsa sizin eliniz tüm oyuncular tarafından görülür. Oyunculardan birinin elini herkes göreceği için oyunda farklı stratejiler geliştirmek gerektiğinden oyuna farklı bir renk katmış olur. Bu oyuna Açık Batak da denmektedir.


Elin açılması koz seçildikten sonra olur. İhaleye girerken ve koz seçerken eller gizlidir, bu aşamadan sonra kim ihaleyi alırsa onun eşinin eli masaya açılır.


Eli Hesaplama

Kartlar bittiğinde oyuncular aldığı elin 10 katı kadar sayı kazanır.
İhaleyi alan kişi taahhüt ettiği eli alamazsa taahhüt ettiğiniz 10 katı sayı kaybeder. Örneğin 6 ile ihaleyi alan biri 5 el alırsa -60 ile batar.
Hiç el alamayan oyuncu da ihaleyi alanın teklifinin 10 katı kadar batar. Örneğin ihale 6 ile alınmışsa hiç el alamayan -60 ile batar.


Oynama

Her elde 12 veya 13 kart bulunur. Oyuncu sırası geldiğinde ilk oyuncu ise elinde koz olmayan bir taşı oynar. Sonraki oyuncuda elinde o seriden olan daha büyük bir kartı oynamak zorundadır. Örneğin eli başlatan Sinek 9 oynamışsa yanındaki Sinek 9dan büyük kartı varsa onu oynamak zorundadır.
Daha büyük sineği yoksa daha küçük sineği oynayabilir. O da yoksa koz çakarak eli alabilir. Koz da yoksa sıradan bir kart atar.
Koz çakılmamışsa en yüksek kartı atan eli alır, çakılmışsa en yüksek kozu çakan alır. Örneğin koz karo ise ve oyun Sinek As ile başlamış olsa bile karonun en düşük kartı bile bu eli alır. Koz diğer tüm kartlardan daha büyük değerlidir, ancak sadece oynanan seriden kalmadığından kullanılabilir.


Çanak

Oyunu kaybedeceğini anlayan oyuncunun her el gereksiz yere ihaleleri alarak oyunun tadını kaçırmasını engellemek için Çanak sistemi geliştirilmiştir. Dediği sayıdan 3 eksik alan oyuncudan 1 puan kesilerek çanağa eklenir (Oyuncu puanı 1500 üzeri olmalıdır). Çanağa eklenen bu puanlar oyun sonunda 1. ile 2. arasında paylaştırılır. 1. olan oyuncu çanağın üçte ikisini, 2. olan oyuncu 3te birini alır.


Puanlama

İhaleli Batak oyununda puanlama şöyle hesaplanır.

Örneğin 11 ellik bir oyunda:

1. olan (en az cezası olan) oyuncu 11 puan alır.

4. olan (en çok cezası olan) oyuncu 11 puan kaybeder.

2. olan oyuncu 5  puan alır.

3. olan oyuncu 5 puan kaybeder.

Eşli Oyunlarda Puanlama

Oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan taraf ise el sayısı kadar puan alır.

Yarım Kalmış Oyunlarda Puanlama

Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır. (20000 puanı geçen oyuncu yarım oyunlardan puan alamaz)

Oyunların yarım kalmasını önlemek için bu kural geliştirilmiştir.

 

Oyundan Ayrılma

Kendi İsteği İle Ayrılma

Oyun devam ederken kendi isteği ile oyundan ayrılan bir oyuncu el sayısının 2 katı kadar ceza alır ve yarım bıraktığı oyun sayısı siciline işlenir.

Örneğin 11 ellik bir oyunda oyunu yarım bırakan kişi 22 puan kaybeder.

Oyunu yarım bırakan oyuncunun oyundaki cezasının azlığına veya çokluğuna bakılmaksızın bu puan silinir. Çıkan oyuncu oyunda durumu en iyi olan oyuncu olsa bile durum değişmez.

Oyunları yarım bırakmayı alışkanlık haline getiren oyuncular en az 2 saat yasaklanır.

Oyundan Düşme

Bağlantı kesintisi sebebi ile oyundan düşen bir oyuncu geri dönüp oyunu tamamlamak zorundadır. Oyuncu düştüğünde puanı düşmez ancak yerine dönmezse ve yerine giren oyuncu kaybederse düşen oyuncudan puan silinir.

 

Yarım Kalmış Oyuna Devam Etme

Oyun devam ederken bir oyuncu oyundan çıkarsa yerine başka bir oyuncu girerek oyuna devam edilebilir. Bu durumda yöneticinin Devam düğmesine basması gerekir.

 

Sık Sorulan Sorular

Koz Nedir

İhaleyi alan oyuncu elinde en çok hangi karttan varsa (sinek, maça, karo, kupa) o kartı koz olarak seçer. Koz diğer tüm kartlardan daha yüksek değere sahiptir.

Koz Ne Zaman Oynanır

Eşli oyunda koz herzaman oynanabilir. Ancak eşsiz oyunda koz oynayabilmek için 2 şart vardır:
1-Daha önce koz çakılmamışsa ve elde koz dışında kart yoksa koz oynanamaz.
2-Elde oynanan serinden kalmamışsa koz oynanabilir. Örneğin yerde maça oynanıyorsa sizin elinizde de maça kalmadıysa koz kullanarak eli alabilirsiniz. Bir oyuncu bir kez koz kullandıysa diğer oyuncular da kozla eli başlatabilir.

Oyunu Yükle          Üye Ol           Gold Üyelik           Ana Sayfa
counter