Gold Üyelik
Cafe Gold
Arkadaşım Nerede ?
Yöneticilerimiz

Harftet Oyunu Kuralları

Nasıl Oynanır
Çekiliş
Üye Ol
 
Oyunu Yükle

Harftet oyunu harflerle oynanır. Amaç elinizdeki harflerle anlamlı kelimeler oluşturmaktır. Kastet oyununun harflerle oynana versiyonudur. Kastet gibi taş çekme ve taş açma vardır ancak taş atma yoktur. Bu yüzden oyuncular ellerindeki tüm taşları yere açarak veya işleyerek bitmeye çalışırlar. Harftet oyunu Kastet oyununa benzer Kastet Oyunu Tanıtım Filmi için tıklayın


Taş Çekme ve El Açma

Oyun masa yöneticisinin Başlat düğmesine basmasıyla başlar. Her oyuncuya 14 taş dağıtılır. Bu taşlardan bazılarında sesli harf, bazılarında sessiz harf bazılarında da ikili harf bulunur.

Taş Çekme veya El Açma

Oyun sırası size geldiğinde kelimeleri yere açabilir veya açamıyorsanız taş çekebilirsiniz. Taş çeken biri yere açamaz, yere açan biri taş çekemez. Bu yüzden sıra size geldiğinde elinizde en az 3 harften oluşan anlamlı kelimeniz veya işleriniz varsa yere açmanız gerekir. Yere taş açtıysanız pas düğmesine basarak sırayı diğer oyuncuya geçirebilirsiniz. Yere açacak taşınız yoksa mecburen taş çekmeniz gerekir. Taş çektikten sonra yere el açamayacağınız için sıra otomatik olarak sonraki oyuncuya geçer.

Harftet oyununda yere açılan tüm harfler bütün oyuncuların ortak malı olur ve oyuncular yere açılan harfleri kullanarak yeni kelimeler yazabilirler.

Örneğin yerde siyah Ş A R K I harfleri olsun. Elinizde K harfi varsa  yerdeki Ş I harflerini de kullanarak Ş I K yazabilirsiniz. Böylece yerde A R K ve Ş I K kelimeleri oluşacaktır.

Örneğin yerde siyah A L İ M olsun. Elinizde Z varsa bunu işleyerek yerdeki kelimeyi Z A L İ M yapabilirsiniz. 

Harftet oyunundan sahte okey taşı JOKER karakterdir ve herhangi bir harf gibi kullanılabilir. Bu taş elinizde iken biri biterse 50 puan ceza almanıza sebep olur.

Yerdeki kelimelerin geçerliliğini bozmadığınız sürece yerdeki taşları istediğiniz gibi yer değiştirebilirsiniz. Yerdeki işiniz bittiğinde Pas düğmesine basarak sıranın sonraki oyuncuya geçmesini sağlayabilirsiniz.

Eli Hesaplama

Bir oyuncu bittiğinde diğer oyuncuların elinde kalan harflerin üzerinde yazılı değerlerin toplamı hesaplanır ve o oyuncuya ceza olarak yazılır.

 

Çift Açma

Harftet oyununda yerdeki seri alanları dolmadan çift açılamaz. Yerde toplam 26 adet seri alanı vardır. Bu alanların tümü dolmuşsa eldeki çiftler çift alanına açılabilir. Çift alanına 2 taştan oluşan kelimeler açılabilir.  (Bazı taşlar iki harfli olduğundan çift alanına 2 veya 3 harfli kelimeler açılabilmektedir)
Seri alanına açılmış taşlar yer değiştirilebilmesine rağmen çift alanındaki taşlar yer değiştirilemez.

 

Bitme

Bitmek için elinizdeki taşların tümünün yere açılması gerekir. Elinizde taş kalmadığında Pas düğmesine basarsanız oyun biter.

Biten oyuncudan -50 puan düşülür, diğer oyunculara ise ellerinde kalan sayıların toplamı kadar ceza yazılır.

Harftet oyununda taş atma olmadığı için okey atma, çiftten bitme gibi kavramlar yoktur.

 

Puanlama

Harftet oyununda puanlama 2 kat olarak hesaplanır.

Örneğin 11 ellik bir oyunda:

1. olan (en az cezası olan) oyuncu 11x2=22 puan alır.

4. olan (en çok cezası olan) oyuncu 11x2=22 puan kaybeder.

2. olan oyuncu 5*2=10  puan alır.

3. olan oyuncu 5*2=10  puan kaybeder.

Eşli Oyunlarda Puanlama

Oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan taraf ise el sayısı kadar puan alır.

Yarım Kalmış Oyunlarda Puanlama

Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır. (3000 puanı geçen oyuncu yarım oyunlardan puan alamaz)

Oyunların yarım kalmasını önlemek için bu kural geliştirilmiştir.

 

Oyundan Ayrılma

Kendi İsteği İle Ayrılma

Oyun devam ederken kendi isteği ile oyundan ayrılan bir oyuncu el sayısının 2 katı kadar ceza alır ve yarım bıraktığı oyun sayısı siciline işlenir.

Örneğin 11 ellik bir oyunda oyunu yarım bırakan kişi 22 puan kaybeder.

Oyunu yarım bırakan oyuncunun oyundaki cezasının azlığına veya çokluğuna bakılmaksızın bu puan silinir. Çıkan oyuncu oyunda durumu en iyi olan oyuncu olsa bile durum değişmez.

Oyunları yarım bırakmayı alışkanlık haline getiren oyuncular en az 2 saat yasaklanır.

Oyundan Düşme

Bağlantı kesintisi sebebi ile oyundan düşen bir oyuncu geri dönüp oyunu tamamlamak zorundadır. Oyuncu düştüğünde puanı düşmez ancak yerine dönmezse ve yerine giren oyuncu kaybederse düşen oyuncudan puan silinir.

 

Yarım Kalmış Oyuna Devam Etme

Oyun devam ederken bir oyuncu oyundan çıkarsa yerine başka bir oyuncu girerek oyuna devam edilebilir. Bu durumda yöneticinin Devam düğmesine basması gerekir.

 

Sık Sorulan Sorular

Kaç harf açmalıyım?

Seri alanına en az 3 harfli kelimeler açmanız gerekir. Yerdeki tüm seri alanları dolmuşsa çift alanına 2 harfli kelimeler de açılabilir.

Gösterge var mı?

Hayır Harftet oyununda gösterge yoktur. Joker karakter her zaman sahte okeydir.

Kaç çift lazım ?

Yerdeki seri alanları dolmadıkça kaç çiftiniz olursa olsun yere açamazsınız.

Çift açan biri seri açabilir mi?

Evet açabilir.

Kimse el açmazsa ne olur?

El açmayan oyuncu taş çekmek zorundadır. Ancak bir oyuncu en fazla 22 taş çekebilir. 22 taştan daha fazla biriktiremediği için 22 taş biriktirdiğinde el açmak veya pas geçmek zorunda kalır.

Oyunu Yükle          Üye Ol           Gold Üyelik           Ana Sayfa
counter