Gold Üyelik
Cafe Gold
Arkadaşım Nerede ?
Yöneticilerimiz

Domino Oyunu Kuralları

Nasıl Oynanır
Çekiliş
Üye Ol
 
Oyunu Yükle

Domino oyunu üzerinde sıfırdan (boş) 6'ya kadar noktalar bulunan 28 adet taşla oynanır. Amaç eldeki taşları yere açıp bitmektir. Seçilen oyun türüne göre Sistem herkese 5 veya 7 taş verir. Sıra size geldiğinde yere açılan taşların iki ucundan birine uyan taş varsa elinizde bu taşı yere açabilirsiniz. Elinizde taş yoksa ve yerde çekilecek taş varsa oynayabilecek bir taş bulana kadar taş çekmeniz gerekir. Bir kişi bittiğinde diğer oyuncuların elinde kalan taşların değerleri toplamı ceza olarak yazılır. Üzerinde hiç nokta olmayan taş (ayaz) en yüksek cezaya sahiptir. (Ayaz 20 sayıdır)


Bu programla ister Domino Oyna, ister Aznif Oyna kurallar birbirine çok yakındır.

Taş Çekme ve Bitme

Oyun masa yöneticisinin Başlat düğmesine basmasıyla başlar. 7 taş oyununda her oyuncuya 7 taş, 5 taş oyununda her oyuncuya 5 taş dağıtılır.

Taş Çekme veya El Açma

Oyun sırası size yerdeki taşlardan bir uca uygun taşı oynayabilirsiniz.

Yerdeki taşlar yukarıdaki gibi ise bir uçta 4 diğer uçta 6 bulunmaktadır. Elinizde 4 veya 6 olan taşlardan birini oynamanız gerekir. Bu taşlardan yoksa ve yerde çekilecek taş varsa 4 veya 6lı bulana kadar taş çekmeniz gerekir. Yerde çekilecek taş kalmamışsa Pas düğmesi ile oynamadan geçebilirsiniz.
Elinizdeki taş her iki uca da oynaanbilecek bir taşsa (bu örnekte elinizde 6-4 varsa) taşı hangi tarafa oynamak istiyorsanız o tarafa bırakmanız yeterlidir.

Eli Hesaplama

Bir oyuncu bittiğinde diğer oyuncuların elinde kalan taşların üzerinde yazılı değerlerin toplamı hesaplanır ve o oyuncuya ceza olarak yazılır. Tek istisna üzerinde hiç rakam olmayan ayaz taşındadır. Bu taşın değeri 20'dir.
Örneğin bir kişi bittiğinde elinizde kalan taşlar şunlar olsun:

Bu taşların değerleri şunlardır:
20+3+5+6+8+11=53

 

Bitme

Bir oyuncunun elindeki tüm taşlar bittiğinde veya oynayacak taş kalmadığında oyun sona erer.

Oyunu Bağlama
Domino oyununda oynanacak taş kalmayınca da oyun sona erer. Buna elin bağlanması denir. Her taştan 7 tane bulunmaktadır. Eğer her iki uca denk gelen taşın 7'si de çıkmışsa hiç kimse de oynayacak taş kalmadığından el bağlanmış olur ve her oyuncuya elinde kalan taşlar ceza olarak yazılır.
Örneğin yerin her iki ucuda 2 olsun. Eğer 7 tane 2 bulunan taşların tümü yere açılmışsa hiç kimsede oynayacak taş kalmamış demektir. Bu durumda sistem otomatik olarak eli sonlandırır.

 

Puanlama

Domino oyununda puanlama şöyle hesaplanır.

Örneğin 11 ellik bir oyunda:

1. olan (en az cezası olan) oyuncu 11 puan alır.

4. olan (en çok cezası olan) oyuncu 11 puan kaybeder.

2. olan oyuncu 5  puan alır.

3. olan oyuncu 5 puan kaybeder.

Eşli Oyunlarda Puanlama

Oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan taraf ise el sayısı kadar puan alır.

Yarım Kalmış Oyunlarda Puanlama

Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır. (3000 puanı geçen oyuncu yarım oyunlardan puan alamaz)

Oyunların yarım kalmasını önlemek için bu kural geliştirilmiştir.

 

Oyundan Ayrılma

Kendi İsteği İle Ayrılma

Oyun devam ederken kendi isteği ile oyundan ayrılan bir oyuncu el sayısının 2 katı kadar ceza alır ve yarım bıraktığı oyun sayısı siciline işlenir.

Örneğin 11 ellik bir oyunda oyunu yarım bırakan kişi 22 puan kaybeder.

Oyunu yarım bırakan oyuncunun oyundaki cezasının azlığına veya çokluğuna bakılmaksızın bu puan silinir. Çıkan oyuncu oyunda durumu en iyi olan oyuncu olsa bile durum değişmez.

Oyunları yarım bırakmayı alışkanlık haline getiren oyuncular en az 2 saat yasaklanır.

Oyundan Düşme

Bağlantı kesintisi sebebi ile oyundan düşen bir oyuncu geri dönüp oyunu tamamlamak zorundadır. Oyuncu düştüğünde puanı düşmez ancak yerine dönmezse ve yerine giren oyuncu kaybederse düşen oyuncudan puan silinir.

 

Yarım Kalmış Oyuna Devam Etme

Oyun devam ederken bir oyuncu oyundan çıkarsa yerine başka bir oyuncu girerek oyuna devam edilebilir. Bu durumda yöneticinin Devam düğmesine basması gerekir.

 

Sık Sorulan Sorular

Ayaz nedir

Üzerinde hiç rakam olmayan taşa ayaz denir. Bu taş ceza değeri en yüksek taştır (tam 20 sayı). Ayaz oyunun kaderini değiştirebilir bu yüzden ayaz gelmişse bir an önce kaçılmaya çalışmalıdır.

Ayaz kaçırmamak nedir

Ayaz rakibe gitmişse ayazını kaçırtmamak için mümkün olduğunca bir ucu ayaz olan taş açmamak gerekir. Bir önceki oyuncu açmak zorunda kalmışsa o ucu kapatmak gerekir. Ayrıca sizden sonraki oyuncu konucu ise (yani ilk o oynamışsa) o oyuncuya ayaz açabilirsiniz (onda ayaz olma ihtimali azdır, çünkü ayazı olsaydı ilk onu oynardı) .

Ölü taş nedir

Oyunda her sayıdan 7 tane vardır, bunlardan biri o sayının çiftidir. O sayının çifti çıkmadan diğer 6 taş çıkmışsa o çiftin oynanma imkanı kalmamıştır. Bu taşa ölü taş denir.
Örneğin 5 serisini düşünelim. 5 serisindeki taşlar şunlardır: 5-0 5-1 5-2 5-3 5-4 5-5 5-6 bunlardan 5-5 hariç diğer tümü yere açılmışsa 5-5'i yere açabilme ihtimali kalmamıştır. Bu taş kimdeyse o oyuncunun bitmesi imkansız hale gelir.
Bu yüzden oyunu takip ederek çifti çıkmamış taşlar öldürülmeye çalışılır ki oyunculardan birinin bitme ihtimali ortadan kaldırılsın.

Önce çifti açmak neden önemlidir?

Domino oyununda çift taşları bir an önce kaçmak gerekir. Bunun 2 sebebi vardır.
1-Çift taşın her iki yüzünde aynı sayı olduğundan oynayabilme ihtimali daha azdır. Örneğin 5-4 taşının her iki ucunda farklı sayı olduğundan hem 5e hem 4e oynanabilir. Halbuki 5-5 sadece 5e oynanabilir.
2-Çift taşların ölme ihtimali vardır. O serinin diğer 6 taşı yere açılırsa elinizdeki çifti oynama imkanı kalmaz ve bitme şansınız ortadan kalkar.

Oyunu takip etmek neden önemlidir?

Dominoda çıkan taşları takip ederek rakiplerinizdeki taşları tahmin edebilirsiniz. Oyunda her sayıdan 7 tane olduğundan bir sayıdan kaç tanesinin çıktığını saymak o sayıdan kaç tane kaldığını görme şansı verir.
Örneğin aşağıdaki eli inceleyelim:

Yerde 4 tane altılı bulunmaktadır. Elimizde de 1 tane altılı bulunmaktadır. Toplam 7 altılı olduğunda diğer oyuncularda 2 tane altı kalmamıştır. Hangi altıların kaldığını çıkanlara bakarak bulabiliriz.
Altılının 7 ihtimali şunlardır: 6-0 6-1 6-2 6-3 6-4 6-5 6-6
Bunlardan 6-1 6-2 6-3 ve 6-6 yerdedir. 6-5 ise elimizde. O halde kalan iki altılı 6-0 ve 6-4'tür.

Kafa almak nedir?

Dominoda çıkan taşları takip ederek bir ucu veya iki ucu sadece sizin oynayabileceğiniz hale getirebilirsiniz.
Örneğin aşağıdaki eli inceleyelim:

Yerde 5 tane altılı bulunmaktadır. Elimizde de 2 tane altılı bulunmaktadır. Toplam 7 altılı olduğunda başka birinde 6 olma ihtimali kalmamıştır.
Bu durumda biz uçlardan birini 6 yapabilirsek o uca bizden başka kimse oynayamaz. Buna kafa almak denir.

Oyunu Yükle          Üye Ol           Gold Üyelik           Ana Sayfa
counter